В Ізраїлі знайшли селище віком 7200 років

В Ізраїлі знайшли селище віком 7200 років
15.02.2020 05:24
У давні часи Тель-Цаф був дуже багатим населеним пунктом, але чому мешканці його залишили — й досі незрозуміло.

Ізраїльські вчені в Тель-Цаф, що в долині річки Йордан, виявили будинки і сховища для продуктів, складені з висушеної на сонці глиняної цегли, вік яких — 7 200 років, передають із посиланням на іноземні ЗМІ.

Об этом сообщает Роспрес

Вчені, що працювали під керівництвом професора Дані Розенберга з Інституту археології ім. Зінмана Хайфського університету, розповідають, що глиняні цеглини зцементовані і вкриті штукатуркою, зробленою з глини або вапна; стелі могли бути зроблені з дерева або очерету, а дахи, напевно, були пласкими.

«Можливим поясненням — то, що вони були вкриті не вапном, а штукатуркою з глини з різними добавками, і жителі села час від часу штукатурили будинки заново всередині і зовні», кажуть археологи. Крім того, селище дуже скоро зникло під землею — археологи виявили кілька стін, що не обрушилися згодом. Зима 2019-2020 років в Ізраїлі видалася незвичайно дощовою, і цеглини руйнуються на очах. «Це одна з причин, чому ми намагаємося копати якомога менше, хоча отримуємо масу інформації в ході розкопок», — каже Розенберг.

На березі гігантського озера в період середнього халколита Тель-Цаф був великим селом, що розкинулося на пагорбі на південь від озера Кінерет. Його розташування пояснює, чому жителі села вирішили будувати свої будинки і споруди з пухкої висушеної на сонці місцевої глини, а не з каменю — його у них просто не було.Тель-Цаф виник на дні вузького витягнутого доісторичного озера Лісан, яке існувало за часів льодовикового періоду, від якого збереглися тільки Кінерет і Мертве море.
Протягом 500 — 700 років, що існував Тель-Цаф, його жителі використовували один і той же рецепт для виготовлення цегли, як з’ясували Розенберг і його колеги: вони зміцнювали глину органічними матеріалами. Предмети, знайдені в могилах, вказують, що мешканці села хоч і не привозили будівельний камінь, але імпортували дуже хороші речі.
Жодне з поселень цього періоду не може похвалитися настільки розвиненими міжміськими зв’язками, як Тель-Цаф, про що вже шість років тому писав професор Йосі Гарфінкель з Єврейського універсітета. Серед недавніх знахідок — жіноча прикраса, зроблена з 1668 бусинок з шкаралупи страусиних яєць. В епоху халколита страусів в Ізраїлі, можливо, вже не було — жодної кістки страуса не було виявлено. Дані розкопок свідчать про те, що страусині яйця імпортували в Тель-Цаф і робили з них намисто.
Жінка середніх років з Тель-Цаф була похована під підлогою сховища для продуктів, і при ній був пояс, виготовлений з шкаралупи страусиних яєць. У похованні було виявлено також мідне шило, найранніший відомий артефакт з литого металу, знайдений в південному Леванті. З цього випливає, що технологія лиття металів стала відома в регіоні ще в кінці VI тисячоліття до н.е. У період середнього халколита, коли Тель-Цаф процвітав, людство ще не додумалося до грошей. Питання в тому, на що вони вимінювали те, чого у них не було.
За словами Розенберга, ключ до розгадки благополуччя Тель-Цаф криється в його сховищах: село, схоже, жило за рахунок сільського господарства. Сховища були складені з глиняних цеглин і могли вміщати від 15 до 30 тонн зерна, що перевершувало потреби будь-якого сімейства.

Доктор Рона Авісар-Льюїс присвятила окрему роботу того, яким було в Леванті дитинство в доісторичний і біблійний періоди. Вона вважає, що сім’ї в той час були не більше сьогоднішніх, в середньому з трьома дітьми, що не дивно — рівень дитячої смертності становив 75 відсотків. Навіть якщо весь клан жив разом, скільки вони могли з’їсти?

Як їм вдавалося добре жити з сільського господарства, враховуючи, що середня кількість опадів у цьому районі вкрай незначна? За словами Розенберга, водою їх постачали річка Йордан, а також струмки і джерела. Поєднання води і спеки — рослини це люблять.

Археологи також виявили докази того, що місцеві жителі їли рибу, яку ловили в річці Йордан. Вони також знайшли чималу кількість оливкових кісточок, що дивно з урахуванням того, що клімат долини річки Йордан не підходить для вирощування олив. Схоже, оливки вони теж імпортували.
Створюється враження, що древній Тель-Цаф був великим, сильним і скажено багатим, за нинішніми мірками, населеним пунктом. У той же час, якщо Єрихон знаходиться в числі міст-довгожителів, Тель-Цаф жителі покинули через кілька століть після його заснування. «Раптом все скінчилося, чому — ми не знаємо», — сказав Розенберг.


Джерело статті: “https://patrioty.org.ua/society/v-izraili-znaishly-selyshche-vikom-7200-rokiv-315614.html”

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus leo ante, consectetur sit amet vulputate vel, dapibus sit amet lectus. Etiam varius dui eget lorem elementum eget mattis sapien interdum. In hac habitasse platea dictumst. Morbi sed nisi est, vitae convallis nulla. Nunc vestibulum ipsum nec libero sodales dignissim.

Newsletter

SLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus leo ante, consectetur sit amet vulputate

Back to Top